Kominiarka na narty – jak wybrać? Na co zwrócić uwagę?

| 0 Komentarzy
Szybka jazda na nartach lub snowboardzie przy niskiej temperaturze nie zawsze jest przyjemna. Ochronę przed zimnym, przenikliwym powietrzem gwarantuje odpowiednio dobrana kominiarka.

Korzystają z niej nie tylko doświadczeni narciarze, ale również osoby początkujące, które chcą jakoś zabezpieczyć się przed wpływem czynników zewnętrznych. Funkcje kominiarki narciarskiej wydają się oczywiste – chroni ona głowę przed wychłodzeniem, a także przed wiatrem i drobinkami śniegu, które mogłyby podrażnić skórę. Bardzo często jest wykorzystywana również jako dodatkowa warstwa, która zabezpiecza głowę przed otarciami spowodowanymi przez noszony kask lub gogle.Jak widać, kominiarka narciarska potrafi być bardzo przydatna, także na snowboardzie. Co ciekawe, tego typu produkty wykorzystywane są także poza stokiem. Kupują je motocykliści, rowerzyści, a także miłośnicy wypraw górskich i trekkingowych, chcących zabezpieczyć się przed wpływem zmiennych warunków atmosferycznych.

Takie bogactwo zastosować sprawia, że na rynku znaleźć można wiele rodzajów kominiarek. Różnią się one między sobą sposobem przygotowania, a także użytymi materiałami. Do tego dochodzą różnego rodzaju „dodatki” czy też wzmocnienia. Mając to wszystko na uwadze, warto pokrótce przeanalizować tę jakże obszerną kategorię produktową. Okaże się to pomocne podczas podejmowania decyzji zakupowych.

Najlepsze kominiarki

Jaka kominiarka na narty?

Producenci cały czas starają się dostarczać na rynek produkty, które zagwarantują nie tylko odpowiednią ochronę przed zimnem, ale również wysoki komfort noszenia i wysoką wytrzymałość mechaniczną. W związku z tym, kominiarki wykonywane są na różne sposoby. Nie warto więc wybierać pierwszego lepszego produktu lub kierować się wyłącznie ceną. W te sposób łatwo jest kupić coś, co szybko okaże się po prostu niewystarczające. Poniżej prezentowane są kwestie i parametry, którym warto przyjrzeć się bliżej.

Materiał

Dobór właściwego tworzywa wydaje się sprawą absolutnie najważniejszą, przede wszystkim ze względu na ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, ale także na wygodę noszenia.

Jak się okazuje, kominiarka musi spełnić wiele kryteriów, aby można było ją określić mianem przydatnej. Użyty materiał powinien przede wszystkim chronić przed zimnem, jednak nie może być zbyt gruby, ponieważ zmieści się wtedy pod kaskiem. Tworzywo musi być także na tyle delikatne, aby nie podrażniać skóry, a także na tyle elastyczne, by dobrze dopasowywać się do kształtu głowy. Biorąc to wszystko pod uwagę, można obecnie wymienić co najmniej kilka materiałów wykorzystywanych w produkcji kominiarek.

Najbardziej powszechne wydają się modele polarowe. Wykonywane są one z miękkich, bardzo ciepłych tworzyw, które często są wyposażane w dodatkowe membrany, gwarantujące lepsze odprowadzanie wilgoci. Pod tym względem bardzo dobrze sprawdzają się również materiały szybkoschnące – takie kominiarki najczęściej są tworzone z elastanu i poliestru. Takie połączenie zapewnia błyskawiczne usuwanie nadmiaru wilgoci.

Sporą popularnością cieszą się także modele wykonane z tworzyw przygotowanych przez konkretnych producentów. Spośród nich wymienić można między innymi tworzywo Thermo Line, dzięki któremu kominiarka jest bardzo ciepła, a także Tecnostretch – materiał ten jest bardzo wszechstronny. Użytkownicy liczyć mogą na dobre dopasowanie się kominiarki do głowy, a także na skuteczną ochronę i dobre odprowadzanie wilgoci.

Wśród wielu narciarzy (a zwłaszcza tych zawansowanych) sporym uznaniem cieszy się kominiarka termoaktywna na narty. Wykonywane są one ze specjalnie dobranych tworzyw sztucznych, które wyróżniają się konstrukcją bezszwową. Co jednak najważniejsze, gwarantowana przez nie ochrona termiczna stoi na najwyższym poziomie. To samo zresztą tyczy się odprowadzania wilgoci i cyrkulacji powietrza. Modele termoaktywne doskonale dopasowują się również do zmiennych warunków atmosferycznych, dlatego z pewnością warto rozważyć ich zakup.

Budowa

Kupując kominiarkę, warto zwrócić uwagę również na to, w jaki sposób została wykonana i które obszary zakrywa. Modele standardowe ochraniają wyłącznie szyje i głowę, zakupić można jednak kominiarki zakrywające także uszy, nos i usta – w takim przypadku warto sprawdzić, czy w okolicach nosa i ust zastosowana została specjalna siateczka, która umożliwia swobodne oddychanie. Funkcję tę mogą pełnić także rozcięcia. Warto celować także w modele bezszwowe, ponieważ dają one gwarancję, że skóra nie zostanie obtarta. Warto pamiętać również, że na rynku dostępne są również kaski z maską – w takim przypadku należy dobrać kominiarkę, która nie będzie dodatkowo uwierała czy też powodowała przegrzania skóry.

Rodzaje membran

Jak już zostało wspomniane, membrany mogą zapewnić lepsze odprowadzanie wilgoci, a także efektywniejszą wymianę powietrza. Niektórzy producenci decydują się również na użycie membran zwiększających poziom ochrony – nie tylko przed zimnem, ale również wiatrem i drobinkami śniegu. Do tego dochodzą również rozmaite technologie, gwarantujące na przykład właściwości antybakteryjne. Mając to na uwadze, warto dokładnie przeanalizować karty produktowe kupowanych kominiarek.

Kominiarka pod kask może być zróżnicowana także pod względem kolorystycznym. Na rynku znaleźć można przede wszystkim modele czarne, jednak nic nie stoi również na przeszkodzie ku temu, aby zakupić kominiarkę brązową, szarą, czerwoną, zieloną czy niebieską. Wybór koloru jest jednak sprawą czysto indywidualną.

Kominiarka na snowboard i narty

Jak już zostało wspomniane, kominiarka ma wiele zastosowań. Nikogo nie powinno więc dziwić to, że na rynku nie istnieje specjalne rozróżnienie między modelami narciarskimi a snowboardowymi. Wiele zależy bowiem od tego, z jakiego kasku chce się korzystać, a także, na jakiej ochronie najbardziej zależy użytkownikowi.

Mając to na uwadze, warto skupić się przede wszystkim na użytych materiałach i technologiach, które gwarantują zabezpieczenie przed zimnem i wiatrem, a także zapewniają wysoki komfort noszenia poprzez skuteczne odprowadzanie wilgoci i cyrkulację powietrza.

Kominiarka narciarska – jaki rozmiar?

Poza parametrami, o których była mowa wcześniej, wspomnieć należy także o tym, jak ważne jest dobranie kominiarki pod względem rozmiaru. Jak można się domyślić, noszenie zbyt luźnego produktu nie będzie zbyt komfortowe. Materiał w takich sytuacji często się zawija pod kaskiem, co oczywiście nie sprzyja zimowym szaleństwo. Kominiarka zbyt ciasna może natomiast doprowadzić do powstania bolesnych otarć i poczucia dyskomfortu.

Wszystko to sprawia, że warto zwrócić uwagę na tabelę rozmiarów, która powinna zostać udostępniona przez producenta. Konieczne okaże się dokonanie pomiaru obwodu głowy i porównanie otrzymanej wartości z tabelą. Warto nadmienić, że na rynku dostępna będzie zarówno kominiarka damska, jak i męska. Osobną kategorię tworzą również produkty junior, a więc przygotowane specjalnie dla dzieci. Zazwyczaj wyróżniają się one nie tylko mniejszymi rozmiarami, ale również specjalną konstrukcją, która chroni delikatną skórę dziecka.

Kominiarka, komin, bandana czy maska?

Producenci akcesoriów narciarskich i snowboardowych przygotowują mnóstwo przydatnych produktów, które zdecydowanie zwiększają komfort jazdy na stoku. W omawianej kategorii znajdziemy wiele podobnych konstrukcji, którym również warto się przyjrzeć.

Jednym z nich jest komin, wyróżniający się uniwersalnością zastosowania. Jego konstrukcja sprawia, że może zostać użyty jako czapka, szalik czy też ochrona twarzy. To samo tyczy się bandany, która jednak jest zazwyczaj sztywniejsza. Jeśli chodzi natomiast o maskę, jest ona wykorzystywana wówczas, gdy użytkownikowi zależy wyłącznie na ochronie twarzy.

Kominiarka wydaje się łączyć cechy wszystkich wymienionych produktów, dlatego też jest polecana podczas jazdy na nartach lub snowboardzie. Zapewnia ochronę całej głowy, a do tego jest wykonywana w taki sposób, aby zapewnić wysoki komfort noszenia podczas intensywnego wysiłku fizycznego.

Kominiarka – jaka cena i firma?

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o tym, że pewną gwarancją jakości wykonania kominiarki jest renoma producenta, który odpowiada za jej wykonanie. Decydując się na modele uznanych firm, takich jak chociażby 4F czy też Nike, klienci mogą mieć pewność, że kupują produkt dobrej jakości.

Ile trzeba zapłacić za taką kominiarkę? To oczywiście zależy od sposobu jej wykonania i użytych materiałów. Przeważnie ceny oferowanych na rynku produktów wahają się od 20 złotych do ponad 150 złotych.

0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:19
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.